Zaznacz stronę

Joga

Joga jest drogą – procesem zbliżania się na powrót do siebie. Proces odkrywania swojego ciała nie tylko jako dobrze wyglądającej powłoki zewnętrznej ale podążanie coraz głębiej do wnętrza, aż do spotkania z powłoką psychiczną i jeszcze dalej. Podstawowym elementem pracy w jodze jest asana czyli świadome układanie ciała w odpowiedniej pozycji, tak aby otrzymać zwrotną wartość jaką jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Nieskończone bogactwo pozycji – asan i ich różnorodność stwarza każdemu możliwość uczestniczenia w procesie jogi, bez względu na wiek, sprawność fizyczną i stan zdrowia. Szczególnie współczesny człowiek, narażony na mocne działanie czynników zewnętrznych wywołujących stres, na tyle silnych lub długotrwałych by naruszyć równowagę psychofizyczną, potrzebuje wsparcia ze strony jogi.

Joga jest starożytna sztuką wywodzącą się z Indii, jednak prawdziwą jej wartością nie jest tradycja i historia, ale ciągły proces ewolucji jakiemu podlega by sprostać wymaganiom współczesnego człowieka. W odróżnieniu od innych form aktywności fizycznej posiada pewną niespotykaną głębię opartą na świadomości pracy z ciałem i oddechem. I tutaj docieramy do wielkiej tajemnicy jogi jako systemu kontroli emocji. Nie wyparcia, lecz inteligentnego kierowania energią naszej psychiki. Oddech stanowi spoiwo pomiędzy emocjami a ciałem, pomiędzy powściągnięciem a działaniem. Poznając tajemnicę oddechu pozbywamy się zasłony, jak tajemniczej mgły, która utrudnia nam poruszanie się w skomplikowanej rzeczywistości.

Joga jest powrotem do domu czyli do samego siebie, do swojego ciała, umysłu, serca.

Metoda B.K.S. Iyengara

B.K.S. Iyengar jest jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi. Praktykuje od ponad 70 lat. Stworzył metodę, dzięki której miliony osób na całym świecie rozpoczęły praktykę jogi. Wśród ćwiczących jak również wśród nauczycieli tej metody są nie tylko osoby świeckie, ale także księża katoliccy, mnisi buddyjscy czy hinduscy. Przestrzeganie podstawowych zasad moralnych, ćwiczenie asan i pranayamy oraz wyciszanie i skupienie to podstawowe zasady praktyki jogi według szkoły Iyengara. Joga Iyengara nie ingeruje w życie religijne ćwiczącego lecz je wzbogaca pozwalając ugruntować się pełniej we własnej tradycji i wierze a jednocześnie szanować wyznawców innych religii. Charakterystyczna dla tej metody jest dokładność wykonywanych pozycji. Precyzja oraz duża liczba szczegółów wymaga nie tylko wysiłku fizycznego ale i psychicznego, gdyż tylko przez obserwację i skupienie można nauczyć się mieć aktywne ciało a jednocześnie wyciszony, choć czujny umysł. Dzięki temu stopniowo zyskuje się pełniejszą świadomość nie tylko ciała ale i własnego wnętrza.